13 maja 2019 09:40 | Aktualności

Lekcja historii w kinie.

W dniu 9 maja uczniowie z klas VI-VIII wraz z nauczycielami udali się do kina IMAX w Łodzi na film pt. ,,Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który został poświęcony działalności w czasie okupacji ,,kuriera z Warszawy” Jana Nowaka – Jeziorańskiego.

Prezentację filmu poprzedziła prelekcja prowadzona przez doktorantów z Uniwersytetu Łódzkiego, w czasie której został przedstawiony życiorys,  dokonania oraz ciekawostki zaczerpnięte z interesującej biografii bohatera.

Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film, z którego poznali nie tylko bohaterów wojennych dni, ale również szeroka panoramę okupowanej Warszawy,  działania podejmowane przez rząd na emigracji oraz przez dowództwo Armii Krajowej.

Zaletą filmu była wartka akcja oraz niezwykli bohaterowie kreowani przez  polskich i brytyjskich aktorów. Dodatkowym atutem jest to, że wykorzystano autentyczne plenery. Widzowie odwiedzają Warszawę czy Londyn, przenosząc się w czasie do lat 1940-1944.

Była to kolejna lekcja polskiej historii, w czasie której została poszerzona wiedza o działaniach polskich kurierów i emisariuszy oraz przypomniane wydarzenia z czasów II wojny światowej na terenie okupowanej Europy.